Sklep BIOUP

Przy zakupach powyżej 290 zł - rabat 10% z kodem: naturalnie-bioup

Jak wybrać dobry kwas hialuronowy?
Jak wybrać dobry kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy jest najbardziej pożądanym składnikiem kosmetyków, od których oczekujemy mocno nawilżającego działania. Jego silne właściwości odmładzające i wygładzające będą docenione przez każdego, kto marzy o sprężystej i gładkiej skórze. Jak wybrać dobry kwas hialuronowy?

O co chodzi z tymi oznaczeniami na kwasie hialuronowym? To częste pytanie, które słyszymy podczas targów. Firmy oferują kwas hialuronowy w różnych odmianach i w dość szerokich widełkach cenowych. Na co więc należy zwrócić uwagę przy wyborze kwasu? Poniżej trzy najważniejsze kryteria — to przede wszystkim one zapewnią nam skuteczność i bezpieczeństwo — a co za tym idzie piękną, nawilżoną i zadowoloną skórę.

Trzy kryteria przy wyborze kwasu hialuronowego:

  1. Wielkość cząsteczek
  2. Stężenie (%) – czyli ilość kwasu w kwasie
  3. Konserwanty

Wielkość cząsteczek kwasu hialuronowego

Dostępne w sprzedaży kwasy hialuronowe mają postać żelu wodnego, w którym zawieszone są cząsteczki. Kwas występuje w trzech wielkościach cząsteczek i każda z nich w inny sposób działa na skórę.

  • Wielkie cząstki HMW tworzą film na powierzchni skóry, który chroni przed utratą wilgoci.
  • Małe cząstki LMW poprawiają jędrność i zwiększają przenikanie substancji czynnych.
  • Najmniejsze cząstki (ultramałe) ULMW mają zdolność przenikania w głąb skóry i wiązania tam wody, czym długotrwale poprawiają stopień głębokiego nawilżenia. Tylko cząstki tej wielkości są na tyle małe, aby pokonać barierę skóry – pozostałe działają jedynie powierzchownie. Można więc przyjąć, że są one najbardziej skuteczne w swoim nawilżającym działaniu i to one głównie odpowiadają za efekt trwałego nawilżenia utrzymującego się w skórze długi czas po aplikacji.

Przechodzimy do różnic cenowych: mówiąc najprościej — im mniejsze cząsteczki, tym droższe – więc kwas wielkocząsteczkowy będzie sporo tańszy od drobnocząsteczkowego odpowiednika.

Jeśli więc na opakowaniu istnieje informacja „wielkocząsteczkowy” lub informacji o wielkości cząsteczek jest brak – znaczy to, że kwas nie zawiera tych najmniejszych cząstek. Jeśli znajdują się one w składzie, producent zawsze się tym pochwali. Informacja „trójcząsteczkowy” lub „potrójny” – znaczy, że w składzie są wszystkie trzy wielkości cząstek – zarówno te przenikające przez skórę, jak i te, które działają powierzchownie. Trzy wielkości uzupełniają swoje działanie i dają efekt kompleksowego, mocnego i – co najważniejsze — trwałego (utrzymującego się również po zaprzestaniu aplikacji) nawilżenia skóry i poprawy jej elastyczności.

Stężenie procentowe kwasu hialuronowego

 To bardziej przejrzysty parametr. Na rynku dostępne są stężenia od 1 do 5%, najczęściej 1% lub 1,5%.

Cząstki kwasu zawieszone są w wodzie – więc 1% oznacza, że mamy w preparacie 1% czystego kwasu hialuronowego i 99% wody. 3% – odpowiednio 3% kwasu i 97% wody.

Zamieszanie może być wprowadzone przez zbieżność stężenia 3% z określeniem „trójcząsteczkowy” czy „potrójny”. Akurat taka zbieżność występuje również w naszym kwasie … A więc 3% znaczy, że w preparacie czystej substancji kwasu jest 3%, a trójcząsteczkowy – że składa się on z trzech wielkości cząsteczek – każdej po 1%. Choć więc trójka występuje w obu określeniach – dotyczą one zupełnie czego innego. 

Znowu przechodzimy do różnic cenowych – w oczywisty sposób im wyższe stężenie tym preparat jest droższy, bo zawiera więcej substancji czynnej.

Unikaj "złych" konserwantów w kwasie hialuronowym

Naturalne kosmetyki mogą być konserwowane różnymi układami konserwującymi. Część firm przywiązujących dużą wagę do składu swoich kosmetyków ( a BIOUP do nich należy) stara się unikać w swoich recepturach substancji i konserwantów problematycznych z puntu widzenia ogólnego działania na organizm ludzki. Takim nielubianym przez nas konserwantem jest Phenoxyethanol – w związku z tym nie ma go w naszym kwasie. Jeśli więc naprawdę zwracacie uwagę na skład, to warto sprawdzić, czy nie znajduje się na końcu składu kosmetyku, po który chcecie sięgnąć.

Podsumowując...

Stężenie oraz wielkość cząsteczek to dwa parametry, które razem decydują o skuteczności kwasu hialuronowego. Szybkość wchłaniania to coś, co już trzeba sprawdzić na sobie – z etykiety tego się nie wyczyta. Możemy tylko potwierdzić, że nasz Kwas hialuronowy 3% trójcząsteczkowy wchłania się wspaniale. A jego dość wysokie stężenie i trzy wielkości cząsteczek działają naprawdę skutecznie.

Kwas hialuronowy to świetny pomysł na prezent dla kobiety w każdym wieku. O tym jak go używać można przeczytać w kolejnym artykule na naszym blogu “Jak używać kwas hialuronowy?“. Jeśli chcecie dopełnić jego ultranawilżające moce niezwykłą gładkością i uelastycznieniem warto zerknąć na Zestaw biozgodny. Kwas hialuronowy ze skwalanem z trzciny cukrowej to jest dopiero moc!

Kwas hialuronowy 3% wykorzystaliśmy także w lekkim Eliksirze rewitalizującym oraz w Kremie pod oczy EYE LATTE, dzięki czemu zyskały silnie nawilżające właściwości, uzupełnione o wygładzenie i odżywienie skóry.

Zapisz się do naszego newslettera i zyskaj kod rabatowy 5% na najbliższe zakupy!
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl