Sklep BIOUP

Przy zakupach za min. 290 zł - zniżka 10% z kodem: naturalnie-bioup
Wysyłka gratis od 220 zł.

4 najczęściej popełniane błędy przy nawilżaniu cery
4 najczęściej popełniane błędy przy nawilżaniu cery

Jak ich uniknąć i skutecznie poprawić nawilżenie cery w krótkim czasie?

Nawilżanie to podstawowa potrzeba skóry niezależnie od jej typu. Każda cera – sucha, mieszana czy tłusta potrzebuje regularnego nawilżania.

To kluczowy element pielęgnacji skóry, który pomaga utrzymać ją zdrową, elastyczną i gładką oraz bardziej odporną na oddziaływanie czynników zewnętrznych. Dobrze nawilżona cera znacznie lepiej radzi sobie z podrażnieniami i zmianami temperatury, a także szybciej się regeneruje. Dzięki odpowiedniemu nawilżaniu skóra jest spójna i sprężysta oraz – co istotne szczególnie dla cer dojrzałych - ma mniejszą tendencję do powstawania zmarszczek.

Często mimo starań nie udaje się nam poprawić nawilżenia skóry. Dzieje się tak najczęściej z powodu kilku błędów czy niedopatrzeń, które łatwo naprawić. Jeśli zwrócisz uwagę na te elementy, z pewnością Twoja cera szybko z tego skorzysta.

Cztery najczęściej popełniane błędy związane z nawilżaniem skóry:
  1. Stosowanie zbyt mocnych kosmetyków myjących i oczyszczających
  2. Brak w pielęgnacji kosmetyków o działaniu silnie nawilżającym z dużą zawartością humekantów
  3. Używanie w pielęgnacji wyłącznie lekkich, żelowych formuł nawilżających 
  4. Zaniedbanie ochrony płaszcza hydrolipidowego

1. Stosowanie zbyt mocnych kosmetyków myjących

Codzienne mycie skóry to niezbędny element pielęgnacji niezależnie od tego, czy się malujemy czy nie. Wieczorem należy oczyścić skórę, aby mogła się w nocy prawidłowo regenerować. Jednak zbyt silne kosmetyki myjące mogą naruszyć płaszcz hydrolipidowy i w konsekwencji nasilić przesuszenie skóry. Aby chronić płaszcz hydrolipidowy najlepiej  używać do mycia skóry olejków hydrofilowych (czyli takich, które łączą się z wodą i zmywają łatwo z twarzy) lub różnego rodzaju mleczek czy płynów micelarnych. Niekorzystne dla naszej skóry jest mycie twarzy mydłem czy zbyt mocnymi żelami myjącymi, a także używanie na etapie mycia czy tonizacji kosmetyków z zawartością alkoholu denaturowanego. Za chwilowe uczucie odświeżenia najczęściej zapłacimy w tym przypadku większym przesuszeniem skóry.

  • Hydrofilowy olejek myjący BIOUP to skuteczne oczyszczenie połączone z wyjątkową delikatnością dla skóry.
  • Zmywa zanieczyszczenia i makijaż bez naruszania bariery hydrolipidowej. 
  • W połączeniu z wodą zmienia się w delikatne myjące mleczko i bez problemu spłukuje wodą pozostawiając cerę w równowadze
[product id="41"]

2. Brak w pielęgnacji kosmetyków o działaniu nawilżającym z dużą zawartością humekantów

Chcesz zapewnić skórze nawilżenie? – Postaw na humekanty! To one gwarantują długotrwałe nawilżenie. Najbardziej niezawodny z nich to oczywiście kwas hialuronowy. Występuje on w różnych wielkościach cząsteczek. Każda z nich nawilża skórę w inny sposób. Ultramałe cząsteczki mają zdolność przenikania bariery skórnej i wiązania wody wewnątrz skóry – to właśnie prawdziwe i trwałe nawilżanie. Oprócz kwasu hialuronowego wspaniałym wsparciem dla skóry w obszarze nawilżania będą:

  • Propanediol (Propanediol)
  • Gliceryna (Glycerin)
  • Mleczan sodu (Sodium Lactate)
  • Mocznik (Urea)
  • Złożone aktywne składniki nawilżające np. esktrakty z alg, drożdży, ksylitol i jego pochodne
  • Kwasy w niskich stężeniach np. glukonolakton, kwas laktobionowy, kwas glikolowy

Eliksir rewitalizujący gwarantuje skuteczne, kompleksowe nawilżanie dzięki połączonemu działaniu wielu humekantów: 

  • trójcząsteczkowego kwasu hialuronowego
  • gliceryny
  • mleczanu sodu
  • glukonolaktonu
  • ksylitolu i jego pochodnych oraz aktywnych ekstraktów z alg
[product id="35"]

3. Stosowanie w pielęgnacji zbyt lekkich, żelowych formuł nawilżających 

Aby skutecznie nawilżać skórę musimy pamiętać o dwóch aspektach. Pierwszy to dostarczenie skórze humekatnów – to omówiliśmy w poprzednim akapicie. Jednak same humekanty to za mało. Jeśli dzięki nim udało nam się polepszyć nawilżenie skóry, to jednocześnie musimy zadbać, aby woda ze skóry nie uciekała. Innymi słowy – zagwarantować dostarczenie lipidów – substancji tłuszczowych. 

Lipidy uniemożliwią uciekanie wody, wygładzą skórę, pomogą płaszczowi hydrolipidowemu skutecznie skórę zabezpieczyć. Można się często spotkać ze stwierdzeniem, że jakiś olej czy olejek nawilża skórę. To właśnie skrótowe opisanie tego mechanizmu. Olej nie nawilża (nie jest humekantem), ale poprawia nawilżenie dzięki temu, że uniemożliwia uciekanie wody ze struktur skóry. 

Dlatego jeśli chcesz nawilżyć skutecznie, to zawsze pamiętaj o połączeniu formuł nawilżających z formułami zawierającymi lipidy – kremem, olejkiem, serum olejowym. 

Oba prezentowane zestawy to właśnie idealne duety nawilżające – kosmetyk silnie nawilżający plus dopełnienie pielęgnacji kosmetykiem lipidowym (Olejem z opuncji 100% lub Skwalanem z trzciny cukrowej).

[product id="69, 55"]

4.Zaniedbanie ochrony płaszcza hydrolipidowego

Płaszcz hydrolipidowy to nasza bariera ochronna. Jak sama nazwa wskazuje składa się z wody i lipidów. Dba o bezpieczeństwo skóry i nie pozwala na wnikanie patogenów z zewnątrz, ale również – a w kontekście utrzymania nawilżenia może nawet przede wszystkim - nie pozwala na uciekanie wody ze struktur skóry. Jeśli płaszcz hydrolipidowy jest w dobrym stanie i w równowadze będzie on skutecznie chronił skórę przed przesuszeniem i stosowane kosmetyki nawilżające będą się odznaczały dużą skutecznością. Jeśli płaszcz jest uszkodzony, to bieżące nawilżanie skóry może się okazać niewystarczające. W takim przypadku w pierwszej kolejności należy postawić w pielęgnacji na odbudowanie płaszcza hydrolipidowego. I tu do akcji powinny wkroczyć przede wszystkim ceramidy, biozgodne lipidy i nienasycone kwasy tłuszczowe NNKT.

Ceramidy – pomagają uszczelniać cement międzykomórkowy, natychmiastowo wygładzając skórę i przywracając jej funkcje barierowe. Zapobiegają przesuszaniu i utracie wody.

Biozgodne lipidy – emolienty i naturalne oleje, które wykazują duże powinowactwo do lipidów w naszej skórze. Dzięki temu są dobrze tolerowane i mogą łatwo uzupełniać jej niedobory – warto tu wymienić skwalan z trzciny cukrowej, olej makadamia, olej jojoba. Wsród nich na szczególną uwagę zasługują oleje o dużej ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych NNKT: olej z wiesiołka, olej z ogórecznika, olej z nasion czarnej porzeczki.

Jeśli masz wrażenie, że nie możesz nawilżyć swojej cery mimo, że używasz kosmetyków nawilżających, to powodem może być uszkodzony płaszcz hydrolipidowy. 

W takim przypadku w swojej pielęgnacji postaw przede wszystkim na ceramidy i biozgodne lipidy. Szybko zaobserwujesz, jak wraz z uzupełnianiem niedoborów ceramidów i lipidów w skórze poprawia się nawilżenie Twojej cery.

[product id="68"]
Zapisz się do naszego newslettera i zyskaj kod rabatowy 5% na najbliższe zakupy. Pobierz bezpłatny przewodnik pięlęgnacji od BIOUP!
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl