Jak wybrać dobry kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy jest najbardziej pożądanym składnikiem kosmetyków, od których oczekujemy mocno nawilżającego działania. Jego silne właściwości odmładzające i wygładzające będą docenione przez każdego, kto marzy o sprężystej i gładkiej skórze. Jak wybrać dobry kwas hialuronowy?

O co chodzi z tymi oznaczeniami na kwasie hialuronowym? To częste pytanie, które słyszymy podczas targów. Firmy oferują kwas hialuronowy w różnych odmianach i w dość szerokich widełkach cenowych. Na co więc należy zwrócić uwagę przy wyborze kwasu? Poniżej trzy najważniejsze kryteria — to przede wszystkim one zapewnią nam skuteczność i bezpieczeństwo — a co za tym idzie piękną, nawilżoną i zadowoloną skórę.

Trzy kryteria przy wyborze kwasu hialuronowego:

  1. Wielkość cząsteczek
  2. Stężenie (%) – czyli ilość kwasu w kwasie
  3. Konserwanty

Wielkość cząsteczek kwasu hialuronowego

 

Dostępne w sprzedaży kwasy hialuronowe mają postać żelu wodnego, w którym zawieszone są cząsteczki. Kwas występuje w trzech wielkościach cząsteczek i każda z nich w inny sposób działa na skórę.

  • Wielkie cząstki HMW tworzą film na powierzchni skóry, który chroni przed utratą wilgoci.
  • Małe cząstki LMW poprawiają jędrność i zwiększają przenikanie substancji czynnych.
  • Najmniejsze cząstki (ultramałe) ULMW mają zdolność przenikania w głąb skóry i wiązania tam wody, czym długotrwale poprawiają stopień głębokiego nawilżenia. Tylko cząstki tej wielkości są na tyle małe, aby pokonać barierę skóry – pozostałe działają jedynie powierzchownie. Można więc przyjąć, że są one najbardziej skuteczne w swoim nawilżającym działaniu i to one głównie odpowiadają za efekt trwałego nawilżenia utrzymującego się w skórze długi czas po aplikacji.

Przechodzimy do różnic cenowych: mówiąc najprościej — im mniejsze cząsteczki, tym droższe – więc kwas wielkocząsteczkowy będzie sporo tańszy od drobnocząsteczkowego odpowiednika.

Jeśli więc na opakowaniu istnieje informacja „wielkocząsteczkowy” lub informacji o wielkości cząsteczek jest brak – znaczy to, że kwas nie zawiera tych najmniejszych cząstek. Jeśli znajdują się one w składzie, producent zawsze się tym pochwali. Informacja „trójcząsteczkowy” lub „potrójny” – znaczy, że w składzie są wszystkie trzy wielkości cząstek – zarówno te przenikające przez skórę, jak i te, które działają powierzchownie. Trzy wielkości uzupełniają swoje działanie i dają efekt kompleksowego, mocnego i – co najważniejsze — trwałego (utrzymującego się również po zaprzestaniu aplikacji) nawilżenia skóry i poprawy jej elastyczności.

 

Stężenie procentowe kwasu hialuronowego

 

To bardziej przejrzysty parametr. Na rynku dostępne są stężenia od 1 do 5%, najczęściej 1% lub 1,5%.

Cząstki kwasu zawieszone są w wodzie – więc 1% oznacza, że mamy w preparacie 1% czystego kwasu hialuronowego i 99% wody. 3% – odpowiednio 3% kwasu i 97% wody

Zamieszanie może być wprowadzone przez zbieżność stężenia 3% z określeniem „trójcząsteczkowy” czy „potrójny”. Akurat taka zbieżność występuje również w naszym kwasie … A więc 3% znaczy, że w preparacie czystej substancji kwasu jest 3%, a trójcząsteczkowy – że składa się on z trzech wielkości cząsteczek – każdej po 1%. Choć więc trójka występuje w obu określeniach – dotyczą one zupełnie czego innego.

Znowu przechodzimy do różnic cenowych – w oczywisty sposób im wyższe stężenie tym preparat jest droższy, bo zawiera więcej substancji czynnej.

Unikaj Konserwantów w kwasie hialuronowym

 

Naturalne kosmetyki mogą być konserwowane różnymi układami konserwującymi. Część firm przywiązujących dużą wagę do składu swoich kosmetyków ( a BIOUP do nich należy) stara się unikać w swoich recepturach substancji i konserwantów problematycznych z puntu widzenia ogólnego działania na organizm ludzki. Takim nielubianym przez nas konserwantem jest Phenoxyethanol – w związku z tym nie ma go w naszym kwasie. Jeśli więc naprawdę zwracacie uwagę na skład, to warto sprawdzić, czy nie znajduje się na końcu składu kosmetyku, po który chcecie sięgnąć.

 

Podsumowując – stężenie oraz wielkość cząsteczek to dwa parametry, które razem decydują o skuteczności kwasu hialuronowego. Szybkość wchłaniania to coś, co już trzeba sprawdzić na sobie – z etykiety tego się nie wyczyta. Możemy tylko potwierdzić, że nasz Kwas hialuronowy 3% trójcząsteczkowy wchłania się wspaniale. A jego dość wysokie stężenie i trzy wielkości cząsteczek działają naprawdę skutecznie.

 

Kwas hialuronowy to świetny pomysł na prezent dla kobiety w każdym wieku. O tym jak go używać można przeczytać w kolejnym artykule na naszym blogu “Jak używać kwas hialuronowy?“. Jeśli chcecie dopełnić jego ultranawilżające moce niezwykłą gładkością i uelastycznieniem warto zerknąć na Zestaw biozgodny. Kwas hialuronowy ze skwalanem z trzciny cukrowej to jest dopiero moc!

Kwas hialuronowy 3% wykorzystaliśmy także w lekkim Eliksirze rewitalizującym dzięki czemu zyskał on silnie nawilżające właściwości, uzupełnione o wygładzenie i odżywienie skóry.

 

Sprawdź najchętniej kupowane produkty BIOUP przydatne w codziennym nawilżaniu cery ⬇

Zapisz się do naszego newslettera

I bądź zawsze na bieżąco:

Zapisując się na Newsletter akceptujesz Regulamin sklepu i Politykę prywatności.