Jak skutecznie i bezpieczne oczyszczać skórę?

Oczyszczanie skóry jest pierwszym i podstawowym krokiem w pielęgnacji skóry. Usuwa zanieczyszczenia skóry – i to zarówno te naturalne jak i zewnętrzne – makijaż, kurz, pył, które osadzają się na naszej twarzy. W czasie procesu oczyszczania usuwamy też martwe komórki naskórka. Jest to obowiązkowy codzienny rytuał – nie wolno bez zmycia makijażu kłaść się spać, bo skóra w nocy się regeneruje i musi mieć do tego odpowiednie warunki. To my jej te warunki stwarzamy.

Podczas rozmów na spotkaniach i warsztatach oczyszczanie i demakijaż zawsze są powracającym tematem w kontekście naturalnej pielęgnacji skóry – jak to robić i czym, żeby ten proces sprzyjał skórze – z jednej strony skutecznie oczyszczał, a z drugiej nie niszczył jej barier ochronnych i nie zaburzał jej naturalnych procesów. Wydaje się nam wręcz, że w całym procesie pielęgnacji to właśnie oczyszczanie i demakijaż budzą najwięcej pytań i wątpliwości.

Warto tu zwrócić uwagę, że dla kobiet malujących się symbolicznie lub wcale oczyszczanie jest dużo prostszym i delikatniejszym zabiegiem – często wystarczy przetarcie skóry wacikiem zwilżonym tonikiem czy hydrolatem. Kobiety do oczyszczania skóry używają rozmaitych produktów: czystej wody, mydła, żelów myjących, płynów micelarnych, mleczek, toników, mieszanek olejowych, płynów dwufazowych. Istotne jest, żeby dopasować rodzaj używanego produktu do rodzaju i wymagań swojej skóry jak również do stopnia zabrudzenia. Po umyciu i oczyszczeniu nie powinniśmy odczuwać uczucia ściągnięcia skóry – choć wiele kobiet dopiero takie odczucie uznaje za sygnał, że skóra została dokładnie oczyszczona.

Najskuteczniej oczyścimy skórę używając produktów, w składzie których są oleje – a więc olejków myjących, olei do demakijażu oraz wszelkiego rodzaju emulsji, płynów dwufazowych i mleczek. Dzieje się tak dlatego, że podobne łączy się z podobnym – a zanieczyszczenia mają w większości charakter tłuszczowy. Jeśli mamy wodoodporny, ciężki do usunięcia makijaż powinniśmy przed oczyszczaniem położyć na oczy waciki nasączone olejem lub produktem, którym oczyszczamy i zostawić na jakiś czas 10-15 sekund, aby dać szansę na rozpuszczenie się makijażu bez konieczności tarcia. Skóra wokół oczu jest delikatna, cienka i wrażliwa i jeśli będziemy ją regularnie trzeć, aby usunąć makijaż – przyspieszymy pojawianie się zmarszczek.

Z rozmów wiemy, że nie wszystkim kobietom odpowiada oczyszczanie skóry olejami – część z nas ma wrażenie, że skóra jest po tym zabiegu tłusta, a resztki makijażu pozostają nieusunięte. Podpowiadamy więc, że aby stało się to przyjemniejsze i skuteczne warto wypróbować Olejek myjący do twarzy BIOUP. Łączy on zalety pielęgnacji olejami i łatwość spłukiwania twarzy wodą. Skóra po takim myciu pozostaje czysta, gładka, a co najważniejsze – bez uczucia ściągnięcia.

Niezależnie od sposobu oczyszczania twarzy na zakończenie tego etapu tonizujemy skórę – a więc przywracamy jej właściwe pH.
W nocy oczyszczona skóra wraca do równowagi i regeneruje się, a więc rano w większości przypadków nie ma potrzeby oczyszczania twarzy – jeśli chcemy odświeżyć cerę, to wystarczy przetrzeć lub spryskać skórę tonikiem/hydrolatem – Tonik roślinny BIOUP doskonale się tu sprawdzi.

Skóra problematyczna ze skłonnościami do trądziku wymaga specjalnego podejścia. Z opinii jakie otrzymujemy dobrze sprawdza się połączenie Olejku do mycia twarzy z Tonikiem roślinnym Mięta-Lawenda. Tu tonik ma działanie nie tylko regulujące pH i nawilżające ale także przeciwzapalne oraz sprzajajęce gojeniu stanów zapalnych. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Zapisz się do naszego newslettera

I bądź zawsze na bieżąco:

Zapisując się na Newsletter akceptujesz Regulamin sklepu i Politykę prywatności.